Thursday, November 02, 2006


- Anything to declare?
- Yeah, don't go to London (
Guy Ritchy "Snatch")

No kurat.. külm on. Suust tuleb auru ja puha.. Homme Eestis on paraku veel hullem. Ent seal ei pea ma vähemasti lennujaamas ööbima. Eriti selles Stanstedis. Kes siin kunagi käinud, siis teab, et see maja uhkeldab siin oma võimsa katusekonstruktsiooniga. Kuid kogu see konstruktsioon on mõeldud selleks, et põranda tasapinnal jääks rohkem ruumi ja vabadust erinevate putkadega logistikat ümber mängida. Siin pole peaaegu ühtegi kohta, kus laadida oma telefoni/läpaka akut, siin on kohvi ja võileib neli korda kallim kui eestis (fucking England), interneti hinnast ma ei räägigi. Ja siin on kõige pikemad check-in/security järjekorrad ever. Veneetsiasse lennates oleksime selle jura pärast peaaegu et lennukist maha jäänud. Järgmine kord lendan Eestisse Barcelonast eesti õhuga. Saab otse ja ei pea siin pagana Stanstedis passima. Et mitte Stanstedile liiga teha, siis pean õigluse huvides ikkagi ära märkima, et 4 stepslit olen siiski leidnud. Keset lennujaama on sellised punase nahaga kaetud teistest veidi mugavamad toolid, kus on käsitugede otstesse paigaldatud pistikut. Kõike seda punast kroonib vist Nintendo või mingi sellise reklaam - et kus iganes sa ka pole, tänu meile saad igal pool mängida. Ja kuna siin ka see wifi ringleb, siis muidugi üle võrgu. Aga et need punased toolid siin lennujaamas kõige mugavamad on, siis passivad seal enamasti lihtsalt mingid mugavust armastavad inimesed. Nii palju siis elektrist :)

Ja seda ka, et kui ikka peeti hakkab minema, siis ikka läheb ka. Ostsin siin endale wifipassi ja kuna seal kus ma parasjagu istun, on signaal selline nõrgake, siis käib see võrk üles alla.. ja nüüd ei lase enam võrku sisse logida, väidab, et liiga palju inimesi kasutab juba mu accounti.. istun siin nüüd ilm wifita, hari punane ja kuri selle jura peale.. tahaksid ise 2kr minutis maksta aja eest, mida sa tegelikult kasutada ei saagi? Fucking scam. Muidugi sain 15 mintsa hiljem selle jama jälle tööle. Hea et niigi läks. Ma nüüd jälle rõõmus ja roosa.

Iirlased. Inglased. Austraallased. Ühed siin kõrval just ärplesid omavahel. Iirlased viskasid mingi irvitava märkuse ühe austraallase pihta, et ehh.. sa ju sealt kuhu kõik need kaabakad kunagi saadeti, et mis nüüd tuled iirimaale tagasi või? Ülbed kollanokad noh. Igastahes, härra Austraalia tundis end mõnevõrra puudutatuna, sest peale seda ei suutnud küll enam kuidagi vait olla. Kuidagi kummaline on aga see, et mehed suudavad omavahel sellist 10m distantsi hoida ja päris korralikku sõnasõda pidada. Polnudki nii pikalt distantsilt ärplemist varem näinud. Aga nii kui austraalia poisil üle viskas ja ta iirlastele lähenemiskatse tegi, ilmusid - ohohooo - neli hambuni relvastatud inglise võmmi, kes siin pagana Stanstedi urgaslennujaamas ringi patrullivad. Nüüd teevad kõrvallauas kohvi. Inglased on vait. Iirlased on vait. Ja austraallane sügab ka üksi nurgas rusikaid. Kogu lugu, aga võmmidel on siin küll hirmuäratavad automaadid kaelas.

Mis aeg teeb?
Ilmast. Inglismaal viibides peaks vist alati ilmast rääkima. Kui mitte inglastega, siis vähemalt paar sõna selle kohta ütlema. Seekord aga mitte kohalikest oludest, st Londonist, vaid hoopis Hispaaniast. Ja mõtteainest hoopis läbi keele enda.
Räägitakse, et hispaanlastel on koguaeg see manjaana mentaliteet igast küljest paistmas. Ainuke koht, kus seda veidi märganud olen, on koolis rahvusvaheliste suhete osakonnas. Mitte et nad seal tööd ei teeks, aga alati kui lähed, siis on vastuvõtuaeg "homme". Vähemalt alguses tundus nii. Nüüdseks olen endale selgeks teinud välissuheteosakonna lahtioleku ajad, kuid alguses jäi küll selline mulje, et nad on alati "homme" avatud. Muul ajal on uks lukus ja sisse ei pääse.. või noh, ükskord ma koputasin ja ootasin veidi ja lõpuks tuli tädike ning sõnas, et vastuvõtu ajad on need ja need.. tule siis tagasi, kui just elu ja surma küsimus pole. Polnud :)

Tagasi ilma, aja ja hispaania keele juurde tulles, siis hispaania keeles on aja ja ilma kohta sama sõna - tiempo. Kui ilmast rääkida, siis ei küsita, mis ilm on vaid mis ilm teeb.. või et mis aeg teeb (que tiempo hace?).. no ja mida siis aeg teeb. Aeg teebki ilma. Et kliima pole niikuinii hispaanias just midagi eriti märkimisväärset (st on küll, minusuguste põhjaeurooplaste jaoks, kuid hispaanlaste endi jaoks on see ju iseenesest mõistetav), siis aeg mängib kindlasti oluliselt tähstamat rolli. Ja kuna kõik aastaajad on niikuinii üsna ühesugused (nojah, kuna Hispaania on ikkagi nii suur riik nagu ta on, siis tegelikult on ka eri piirkondade kliima omavahel võrreldes võrreldamatult erinev ), siis polegi ilmast suurt mõtet rääkida.. kui juba rääkida, siis rääkida ajast.. mida parasjagu aeg teeb.. teeb ta külma või teeb sooja.. Millised ajad parasjagu on? Eestis on oluliselt rohkem ilmast rääkida. Vähemalt on meil neli aastaaega (soomaal on viies ka - siis kui maa sooks muutub.. või on kõik üks järv-jõgi-soo).

Öelda, et manjaanat üldse ei eksisteeri, ma siiski ei tahaks. Et elan Hispaania suuruselt kolmandas linnas, siis ei olekski kuidagi õiglane, et nüüd terve Hispaania ja siinse elulaadi kohta sõna võtan. Valencias (linnas) elab veidi alla 800 000, kogu metropolis 1,6 miljonit elanikku. Suurlinnas on elu ikka teistsuguse tempoga(tiempoga) kui maapiirkondades. Seega usun, et maal on manjaana tõesti täiesti eksisteeriv ja olemasolev nähtus. Päris tühjalt kohalt ei olekski võimalik, et kõik teavad Hispaaniast vähemalt ühte asja - manjaanat. Mõni teab veel Kanaari saari (mis asuvad siit ikkagi oma jagu kaugel, ning kus on ilmast veel vähem rääkida kui mandri Hispaanias, sest seal aasta läbi temperatuur 20-30 vahel), mõni Salvador Dalid ja mõni on kuulnud ka Barcelonast ja Gaudist. Jah, manjaanat ma niiväga tunnistama pole pidanud, siis siesti ikkagi täitsa esksisteerib. Ehk on ka sellel omad mõjutused "manjaana-müüdi" tekkele. Põhjamaalane on harjunud ikka iga kell poodi sisse jalutama. Siin pole see aga võimalik. Ajavahemikus kahest viieni (sõltub muidugi kohast) on enamus teenusepakkujaid suletud. Avatud on ainult suuremad kaubamajad, ning isegi osad suuremad toidupoed panevad selleks ajaks oma uksed seestpoolt lukku... aa.. Ja veel üks mõttekäik selle manjaana kohta. Eestlastel on ka vanasõna, et "hommik on õhtust targem".. ja hispaania keeles tähistab sõna manjaana nii hommikut kui homset. Tegelikult küll on hommik la manaña ja homme lihtsalt manaña, kuid põhimõtteliselt on tegemist ju ikkagi sama sõnamärgiga?

Tegelikult saab sellist juttu muidugi ainult minusugune Hispaania võhik ajada. Kui sellest keelest ja kõigest siin rohkem teada saan, siis räägin kindlasti hoopis teistsugust juttu.. seda siis kevadel, ma loodan ;)

No comments: